נכות כללית: מי זכאי לכך ואיך נלחמים על זה?

התנועה לזכויות הנכים מבוססת על עקרון השוויון. המשמעות היא שכל האנשים זכאים לאותן זכויות והזדמנויות, ללא קשר לרקע או ליכולתם. לאנשים רבים עם מוגבלות יש זכות לחיים הגונים. עם זאת, אופן הטיפול בהם משתנה ממדינה למדינה ומקבוצת מוגבלות אחת לאחרת.

עם זאת, ישנם עדיין תחומים רבים שבהם לנכים אין גישה שווה להזדמנויות אלו. למשל, כשמדובר בתעסוקה; נכים נוטים יותר להיות מובטלים מאשר אנשים שאינם נכים, והם מתמודדים עם שיעור גבוה של אפליה במקום העבודה וגם בחינוך מסיבות שונות.

כדי להיאבק על הזכויות הללו ולוודא שלכל אדם תהיה גישה אליהן, אנו זקוקים לתנועה חזקה שתוכל לאחד את כל הקבוצות הנלחמות למען שוויון זכויות. בהקשר זה, אנו זקוקים לתנועה המסוגלת להגיב במהירות כאשר מתרחש עוול ויכולה להיות יעילה בטיפול בבעיות שונות, כמו תשלום נכות כללית.

מה זו נכות ומוגבלות? 

מוגבלות היא מצב המשפיע על היכולת לבצע פעולות מסוימות. זה יכול להיות פיזי, נפשי או שניהם. לדוגמה, אדם עם מוגבלות עשוי שלא להיות מסוגל ללכת. אדם עם מוגבלות עשוי שלא להיות מסוגל לכתוב היטב בגלל חווית הכתיבה (למשל, תיאום עין-יד לקוי. 

אדם עם מוגבלות מוצג כאדם "שונה" מאחרים ולכן יש לו צרכים שונים מאלה של אנשים אחרים. המונח "נכות" הוא מונח גג הכולל מוגבלות פיזית, נפשית ושכלית.

מוגבלות היא ליקוי פיזי או נפשי המשפיע על יכולתו של אדם לבצע פעולות רגילות. זה יכול להיות פיזי, נפשי, רגשי או נוירולוגי. מוגבלות יכולה להיות מולדת או נרכשת. נכות מולדת היא כזו שהייתה קיימת מלידה ואינה משתנה עם הזמן; למשל, תסמונת דאון. נכות נרכשת היא כזו שהתפתחה במהלך חייו של אדם ועשויה שלא להיעלם עד גיל 70; למשל, שיתוק מוחין.

קראו על פיצוי כספי מתאונות עבודה >>>

כתוב/כתבי תגובה