גיא ברנד, ביג שוט, מציג: איך בוחרים מניות להשקעה?

מניות להשקעה

איך מעריכים חברה, וכיצד נוכל לבחור את המניה הנכונה שתביא לנו את האקזיט הרווחי ביותר? מהם הפרמטרים שכדאי לנו לבדוק לעומד דרה לפני הרכישה הגורלית? והאם המניה שברצוננו לרכוש אכן מתאימה לנו? מזדהים עם השאלות? גיא ברנד כאן כדי להסביר לכם שלב אחד שלב כיצד בוחרים בצורה נבונה מניות להשקעה.

ראשית, נסביר את הנוסחה פשוטה של מניות

ידוע שהמטרה המרכזית של רכישת מניות היא לעשות את הכסף הגדול, וגם לקבל סיפוק אמיתי. בשוק המניות הנוסחה מאוד פשוטה – לרכוש בזול ולמכור ביוקר, כלומר להשקיע בחברות שלפי הערכה שלנו הן אינן מוערכות על ידי השוק, ולצפות בסבלנות שהשווי של החברה יעלה, וכך נוכל לעשות את הכסף הגדול. את השווי הכלכלי נוכל לבצע על ידי ניתוחים מעמיקים, אך גם עם הרבה תחושות בטן ומידע שצברנו לבד.

ידע והבנה כאבן דרך במסע

לפני שנצלול להסברים הפרקטיים, נסביר שתמיד כדאי לפזר את הסיכון בצורה מקצועית. רכישת מניה צריכה להיעשות בצורה נבונה תוך הסתכלות על כל התמונה, ביצוע מחקר וניתוח מעמיק. עלינו גם לדעת ששוק המניות הוא בעל תנודתיות וסיכונים, אך עדין יש לא מעט סוחרים שעושים הרבה כסף מהתחום, מומלץ ללמוד את החומרים החשובים במכללת ביג שוט.

האם כדאי להשקיע במניה ספציפית?

כאשר אנו משקיעים במניה, אנו למעשה משקיעים בחברה מסוימת, ולכן עלינו לבדוק היטב  את פעילותה וסביבתה העסקית. כמו כן, עלינו להעריך את שוויה האמיתי והאם היא נסחרת בשוק בשווי הנכון לה לפי הערכה שלכם. ההחלטה שקיבלתם צריכה להיות משווית לשווי השוק, אך חשוב לדעת שישנן חברות בעלות חוסן כלכלי ופוטנציאל גבוהה, שלא תמיד כדאיות להשקעה, משום שהשווי שלהם בשוק נמצא כרגע בנקודת זמן גבוהה. לעומת זאת, ייתכן כי תהיינה חברות בעלות תחזיות פחות טובות, אך ההשקעה בהן תהייה רווחית לטווח הארוך.

כיצד נוכל להעריך את שווי החברה?

ישנן גישות שונות שיכולות לסייע לנו להעריך את שווי החברה , אולם הגישות הנפוצות הן; הערכה על פי תחזית הצמיחה או לפי הערכת שווי נכסי. אם בחרתם ללכת על הגישה הראשונה, כלומר על פי צמיחה עליכם להתמקד ברכישת מניות של חברות שהצמיחה שלהן צפויה לעלות על שיעורי האינפלציה למשל חברות הייטק. אם בחרתם בגישה השנייה, כלומר לפי הערכת שווי נכס, עליכם להתמקד במניות מסוימות שבנקודת זמן לדעתכם אינן פופולאריות ונסחרות במחירים נמוכים מאוד, קראו בהרחבה באתר ביט שוט.

כיצד נוכל לנתח חברה לפני רכישת המניות שלה?

ישנן כמה שאלות שעליכם לשאול את עצמכם (וכמובן גם לברר היטב) טרם רכישת המניה. התשובות שתענו לעצמכם, יסייעו לכם להבין האם רכישת המניה של החברה כדאית. השאלות הן; מהן מקורות הרווח של החברה? מהו התחום העיסוק המרכזי שלה?  האם המוצר שמציע החברה טוב? מהו גודל השוק של המוצר או השירות שהחברה מציעה? מהן התחזיות לעתיד של החברה? האם החברה מוכרת מוצר או שירות בעל סיכונים מסוימים? מהו המבנה של החברה מבחינת הבעלות שלה? האם קיים סיכוי לסכסוכים על בעלי המניות? וכך הלאה.

כמו כן, עליכם להיעזר גם בדוחות הכספיים של החברה טרם רכישת המניה ולבצע ניתוחים שונים שיסייעו לכם להבין האם הדוחות הכספיים של החברה מעידים על רווחים עתידיים או הפסד. מלבד זאת, ניתן לבדוק בעיתונות ובהודעות שהחברה מוסרת לבורסה או לעיתונות. בכל מקרה, רק לאחר שבחנתם היטב את השאלות הללו, עליכם לבדוק האם מחיר המניה אטרקטיבי ועונה לציפיות שלכם.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אולי יעניין אותך?

איך בודקים דירוג אשראי
כללי
kobi

איך בודקים דירוג אשראי?

בעבר, כל בנק או ספק שירותים פיננסיים היה מבצע חישובים והערכות משלו, על מנת לקבוע סוג של דירוג אשראי פנימי לכל לקוח. כיום, מוגדר כי

קרא עוד »
משכנתא הפוכה
כללי
kobi

משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה מספקת לאנשי גיל הזהב את כל מה שהם צריכים כדי להתכלכל בכבוד ולהעלות את רמת החיים שלהם באופן משמעותי. כיצד זה עובד? בקרב

קרא עוד »