פתיחת השמים: בענף התיירות מוטרדים

בימים אלו מוסרות ההגבלות על טיסות מישראל שהיו כאן מספר שנים בשל מגיפת הקורונה והשמים נפתחות לטיסות לכל העולם. פתיחת השמים היא זריקת אנדרלין לחברות התעופה שהיו במשך זמן רב ביובש יחסי וללא תנועה מספקת. אלא שבעוד היציאה לחו"ל אפשרית ללא מגבלות, הכניסה לישראל עדיין תחת מגבלות שונות גם מקומיות וגם מבחינת תנאים של מדינות אחרות בעולם.

בענף התיירות מודאגים כי התפוסה של הצימרים תפחת כאשר קיימים אלטרנטיבות שונות לאירוח בחו"ל, לעתים גם במחירים מוזלים יחסית, לעומת המחירים בישראל. אחד הענפים היותר פגיעים הינם צימרים לחרדים, שבניגוד לאחרים לא מארחים תיירות מחו"ל ומארחים רק קבוצות וזוגות חרדים. החשש שמשפחות חרדיים יוותרו על נופש בישראל ויעברו לחיפוש נופש בחו"ל מדירים שינה מבעלי דירות נופש בטבריה, וסוויטות בצפת שהינם המקומות החזקים באירוח נופשים מהציבור החרדי.

בענף התיירות מעריכים כי פתיחת השמים יביא להוזלה משמעותית במחירי הלינה בצימרים לחרדים, ובדירות נופש, בשנתיים האחרונות המחירים עלו מבלי הכר עד כדי שהביאו משפחות להעביר את עונת הנופש לחורף על מנת לקבל מחירים שפויים יותר. דירות נופש לחרדים בדרך כלל מיועדים למשפחות המעוניינים לנפוש בארץ, ומחפשים החלפת אווירה בלבד, דירות נופש אלו לא צפויים להיפגע מהיציאה לחו"ל בשל קהל היעד השונה הפונה לשכור דירות נופש.

מלחמה באוקראינה  – גל עלייה לישראל

בעקבות המלחמה בין אוקראינה לרוסיה, בימים אלו אלפי עולים מאוקראינה וכמו כן ישראלים המתגוררים בחו"ל ברוב ימות השנה, חוזרים לישראל. מגוון גדול של בעלי צימרים ודירות נופש מאפשרים להשכיר את הצימרים והסוויטות עבור העולים לפרקי זמן ממושכים במחירים סמליים. פתרון זה מאפשר לבעלי צימרים להביע סולידריות עם העם האוקראיני ובמקביל למלאות תאריכים פנויים בצימרים כשהישראלים נוסעים לטייל ברחבי העולם הגדול.

פתרון זה אינו מספק בעלי צימרים לחרדים בעקבות העובדה כי השכרת צימר לחרדים מיועדת אך ורק לשומרי שבת וכשרות, צימר הפונה לציבור החרדי יקפיד באופן קבוע על כשרות המטבח ומקום הנופש. הרצון לשמור על המקום ברמת כשרות גבוהה גורמת לעתים לשלם מחיר גבוה הכולל השארת דירת הנופש ריקה על מנת להביא קהל יעד מותאם לדירת הנופש בעונות המלאות יותר.

כתוב/כתבי תגובה