טיפים לכתיבת נהלי בטיחות

טיפים לכתיבת נהלי בטיחות

כל המחזיק במקום עבודה המוגדר כמסוכן על פי החוק חייב לקיים נוהל בטיחות מוקפד. הנושא הנ"ל הינו בעל חשיבות רבה לעובדים, להנהלה, לעסק עצמו ועוד. מקום עבודה מוגן בטיחותית יתפקד היטב ללא תקלות ותאונות, יעמוד במשימותיו ויצבור מוניטין. לעומת זאת, תקלות עלולות לגרום לנפגעים, לחקירות ובדיקות של משרד העבודה ו/או משטרה, לבזבוז זמן, להוצאות, תביעות וכדומה. מכאן שהמניעה הינה חשובה ביותר. יועץ בטיחות חיצוני יכול לסייע רבות לארגון כל הנושא כולל כתיבת נהלי בטיחות נדרשים.

לימוד פעילות הארגון

ניתן למנות מספר טיפים הנוגעים לכתיבת נהלי בטיחות שמטרתן היא תיעוד שיטת עבודה ו/או דרכי ביצוע פעילות ליצירת נורמת עבודה אחידה ושפה משותפת לכל העובדים והמנהלים. משום כך, יש, ראשית, צורך ללמוד את תחום הפעילות של המפעל/העסק לעומק ולבדוק אלו סכנות קיימות. האם הן נפילה מגובה או לבורות, שריפה, חומרים מסוכנים, רעשים חזקים מדי ועוד. על פי כל אלו ייכתבו הנהלים, ייבחרו האחראים המוסמכים על הנושא מטעם העסק ויוקצו להם סמכויות, יועברו תדרוכים, יתבצעו פיקוח ואכיפה וכדומה.  

הישענות על החוק

נהלי בטיחות ייכתבו למניעת מצבי סיכון, ובנוסף, לביצוע סדר פעולות כאשר קורות תקלות ותאונות. הנהלים כוללים נושאי הסברה, הצבת שילוט, הנחיות אישיות לסביבת עבודה מסוכנת, אספקת אביזרי בטיחות אישיים ואחרים כלליים ועוד. יש צורך לכתוב נהלי בטיחות על פי תקנות ארגון הפיקוח על העבודה הקובעים שיש למסור לכל עובד מידע עדכני על הסיכונים הקיימים, הוראות שימוש ותפקוד בטוח בציוד, בחומר, בתהליכי עבודה ועוד. מומלץ לשכור שירותי חברה המתמחה בנושאי בטיחות. היא מעסיקה יועצי בטיחות בעלי ידע רב וניסיון מצטבר אותם תעמיד לרשות כל לקוח. שירותיה ניתנים על בסיס שוטף או חד פעמי לפי פרויקטים.

> למדו מה כוללת הדרכה לכיבוי אש

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך מדווחים לבנקים האמריקאים?
בעבר השאיפה של ישראלים רבים הייתה להחזיק באזרחות אמריקאית מכיוון שהדבר פתח בפניהם קשת רחבה של...
קרא עוד »
מאי 05, 2019
שופינג באינטרנט: איך בוחרים את המוצרים המתאימים לי?
כנראה שאנחנו לא צריכים לספר לכם עד כמה קנייה של מוצרים באינטרנט יכולה להיות נוחה ומשתלמת. המחירים...
קרא עוד »
דצמ 26, 2020
נוטריון
נוטריון הוא עורך דין בעל ותק של עשר שנים לפחות. עורך דין שלא הורשע מעולם בעבירה שיש עימה קלון. עורך דין...
קרא עוד »
דצמ 25, 2018