מהו היטל השבחה?

מהו היטל השבחה?

כל בעל נכס כלשהו (לרבות דירה או קרקע) הפועל לטובת העלאת הערך הנכס על ידי זכויות בנייה מורחבות ואישורים מטעם הוועדה לתכנון ובנייה המקומית – ייאלץ לשלם היטל השבחה. היטל זה הינו מס המשולם לוועדה המקומית (ולא לרשות המיסים) והוא עומד על כ-50% שווי ההשבחה של הנכס. להוריד מספר ניכויים של הוצאות שהשתמשו בהם לצרכי ההשבחה עצמה. 

מתי משלמים את היטל ההשבחה?

היטל השבחה תצטרכו לשלם כאשר אתם מממשים את זכויות ההשבחה שלכם על הנכס. כלומר לא ברגע שקיבלתם את אישור הוועדה המקומית אלא כאשר תמכרו את הנכס ברווח או כאשר תתחיל לממש את זכויות הבנייה שקיבלתם המעלים את ערך הנכס. 

מה נחשב להשבחת נכס?

בעלי דירות תמיד יחפשו כיצד לשפר ולהעלות את ערך הנכס שלהם. בין אם על ידי עיצוב ושיפוץ הבית והגינה ובין אם על ידי הרחבות בנייה שונות לדוגמה: בניה או הרחבה של מרפסת, בניית חדר נוסף, בניית קומה שנייה ועוד. גם הגדלת זכויות הבנייה על קרקע מסוימת מעלה את שווי הקרקע ויכול להיחשב כשהשבחה, ובמקרה זה כדאי לפנות אל אלעד ויסטוך עו"ד רכישת מגרש.

האם יש פטור מהיטל השבחה?

במקרים מסוימים ישנו פטור או הקלה מהיטל השבחה. למשל כאשר מדובר בקרקע המוכרת על ידי הממשלה כשכונת שיקום, מקום שבו הממשלה מכירה בו כפטור. מוסדות ציבוריים שונים שאינם מיועדים למטרת רווח כמו בתי כנסת, מוסדות חינוך, מוסדות תרבות, שירותי סעד ורפואה, מתקני ספורט ועוד. בעלי קרקע/נכס הזכאים לסיוע של משרד הבינוי, השבחה שנוצרה בשל תוספי שטח שירות להתאמות נגישות ועוד.

לסיכום; היטל השבחה הוא מס המשולם לוועדה המקומית (ולא לרשות המיסים) עבור מימוש השבחה של זכויות בנייה נוספות הניתנות לכל באישור הוועדה המקומית. את ההיטל יש לשלם בעת מימוש זכויות הבנייה לאחר קניית בית על הנייר או בעת מכירת הנכס. גובה ההיטל יהיה כ-50% מערך ההשבחה של הנכס כתוצאה מאותם אישורים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אולי יעניין אותך?

כללי
kobi

עלות שירותי רואה חשבון 

רואה חשבון זהו מקצוע מורכב. לפיכך, ברור לכל בעל עסק שרואה החשבון שלו צריך להתפרנס בכבוד. גם אם יש נותני שירותים אחרים במחירים זולים, אצל

קרא עוד »
גיוס משקיעים פרטיים
כללי
kobi

גיוס משקיעים פרטיים

כחלק בלתי נפרד מתהליך הקמה של חברת סטארטאפ, יזמים רבים יודעים כי היום בו הם יחפשו אחר גיוס משקיעים פרטיים קרב ובה. כדי שתוכלו לגייס

קרא עוד »