מתי נצטרך חוות דעת למס שבח?

מס שבח על נדל"ן, ישולם על ידי המוכר, בעת ביצוע עסקה במקרקעין. ישנם מקרים מסוימים, בהם מתעוררת מחלוקת בין משרדי מס שבח לבין המוכר, בעניין שווי הנכס, כאשר ברוב המקרים, מדובר במצבים בהם השווי המדווח למשרד מיסוי מקרקעין, נמוך (משמעותית) משווי השוק של הנכס.

 

מתי נצטרך חוות דעת למס שבח? |

אז מתי נצטרך חוות דעת למס שבח? במקרים מורכבים יותר, כאשר ישנה מחלוקת בין משרד המיסוי מקרקעין לבין הצדדים לעסקה בנוגע לשווי זכויות הבנייה שנמכרו, הרי שבמצב זה תידרש חוות דעת למס שבח. 

חשוב לציין עוד דבר, כי מחלוקת עם המוכר בנוגע למס השבח המגיע לו, גוררת גם מחלוקת עם הקונה, בנוגע למס הרכישה המגיע לו. 

לא משנה מי  מהצדדים מערער על שווי הקרקע, הצד השני יצטרך גם הוא לפעול, על מנת להרוויח או יותר נכון, שלא להפסיק. לכן, קביעת שווי הנכס על ידי מס שבח, חשובה לא רק למוכר, אלא גם לקונה.

 

מהו ערעור על מס שבח? |

בזמן הגשת השגה או ערר מס שבח לבית המשפט או תחילה לרשות המיסים, מקובל להיעזר בשומת מקרקעין, אשר מצורפת לערר ומנמקת, על ידי שמאי, את המחיר החוזי שנקבע. 

במקרים אחרים, מומלץ להגיש "שומת מקרקעין" יחד עם הדיווח על העסקה עצמה (ועוד בטרם משרד מיסוי מקרקעין קבע שומה כלשהי על הנכס), ובכך לנסות למנוע מראש מחלוקות עם רשויות המס. 

במצב שכבר התעוררה שאלה מול רשויות המס בעניין שווי הנכס המדובר, ניתן לפנות לעורך דין לענייני מקרקעין, לצורך בדיקת האפשרות לכתיבת חוות דעת מקיפה על הנכס ועל שוויו.

 

השקעה בקרקע חקלאית – יתרונות |

קרקע חקלאית, יכולה להבטיח תשואה לשנים, אם היא נמצאת באזור בו הממשלה תכננה פרויקט כלשהו בעתיד. הפיצוי, במקרה של רכישת הממשלה, גבוה יותר עבור קרקעות כפריות מזה של קרקע עירונית.

בכמה מדינות, מתכננת הממשלה גם מדיניות איגום קרקעות, באזורים שבהם העיר מתרחבת או תתרחב. אם תהפכו לבעלים במסגרת מדיניות איגום הקרקעות, תקבלו החזר קבוע מהמדינה.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 פתרונות מושלמים לבילוי של לילה בצפון
יש הרבה מאוד אזורים יפים בארץ, אך ספק רב אם יש עוד אזור כל כך יפה כמו צפון הארץ. הצפון הוא שילוב מיוחד...
קרא עוד »
דצמ 02, 2018
כרטיס אשראי למוגבלים בבנק – איפה להוציא?
הוצאה של כרטיס אשראי חוץ בנקאי למוגבלים זה משהו שניתן לעשות דרך גופים חוץ בנקאיים שמספקים את השירות...
קרא עוד »
מרץ 01, 2021
חדרים לפי שעה, האם זה רעיון טוב?
השוק בישראל הוא שוק משוכלל וזה אומר כי הוא נקבע על פי היצע וביקוש. פרט למקרים חריגים בהם יש קרטלים או...
קרא עוד »
דצמ 02, 2018