המדריך השלם להיטל השבחה 2020

היטל השבחה הוא מס אשר מוטל על נכס העומד למכירה וזאת עקב העלייה בערכו הכספי ממועד הרכישה ועד מועד המכירה. הרשות המקומית היא זו שמטילה את היטל ההשבחה כדי ליהנות מעליית הערך.

 

היטל השבחה 2020

היטל השבחה מחושב על פי הגדלת זכויות הבנייה בנכס כמו לדוגמה בניית שטח נוסף בקומת המגורים, קומה נוספת, מרפסת, מחסן וכו'. המס נובע מאישור שניתן על ידי הרשות המקומית עבור שימוש חורג, אישור הקלה או אישור תוכנית בניין עיר. מתוך השווי של השטחים שהתווספו משלם בעל הנכס היטל בשווי % 50 מערכם.

קיימים חריגים אשר אינם משלמים היטל זה כמו מבנים הממוקמים בשכונות או באזורי שיקום, שטחים אשר נבנו עליהם מוסדות ציבור שהם מלכ"ר כמו תיאטראות או מקומות אחרים שהוחלט כי השבחת הקרקע במקומות הספציפיים הללו, לא תגרור תשלום של היטל השבחה.

 

היטל השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית

תחשיב ההיטל בפרויקטים הנכללים בקטגוריה של התחדשות עירונית הוא שונה. על 2.5 הקומות הראשונות בבניין קיים פטור מלא ועל הקומות שמבצעים בהן השבחה מעל הקומות הללו, ישולם היטל בשיעור % 25.

 

קביעת גובה היטל ההשבחה

שמאי מטעמה של ועדת התכנון המקומית בוחן כל נכס ועל פי עליית השווי שלו מכין לוח שומה. בעל הנכס והשמאי שלו בוחנים קביעה זו ואם היא תקינה ההיטל משולם והנכס נרשם בפנקס המקרקעין. אך אם לדעתו של הלקוח השומה אינה תקינה והיא גבוהה מהסכום שיש לגבות, זכותו להגיש תוך 45 יום ערעור לוועדה.

הוועדה דנה בהשגה ובהתאם למידע תתקבל החלטה אם להיענות לבקשת הלקוח ולהפחית מגובהו של ההיטל, או להשאיר את לוח השומה כפי שנקבע בתחילת התהליך.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
סוגי משכנתאות – איזו משכנתא כדאי לקחת?
יש סוגי משכנתאות רבות עם תנאי ריבית שונים. כמו למשל משכנתא בריבית קבועה לא צמודה, ריבית משכנתא קבועה...
קרא עוד »
יול 28, 2021
מה יותר בטיחותי? מושב בטיחות סירונה או מושב בטיחות מיי פיט?
נולד לכם תינוק ואתם רוצים לקחת אותו ברכב לסבא וסבתא? נוסעים מידי פעם לטייל? אם כך, ברור מדוע אתם חייבים...
קרא עוד »
אוג 06, 2020
סדנאות משחק לנוער
ישנן דרכים מגוונות ללמוד משחק- שיעורים פרטניים, בתי ספר למשחק, קורסים והתנסות. סנדאות משחק לנוער הן...
קרא עוד »
אוג 14, 2022