המדריך השלם להיטל השבחה 2020

היטל השבחה הוא מס אשר מוטל על נכס העומד למכירה וזאת עקב העלייה בערכו הכספי ממועד הרכישה ועד מועד המכירה. הרשות המקומית היא זו שמטילה את היטל ההשבחה כדי ליהנות מעליית הערך.

 

היטל השבחה 2020

היטל השבחה מחושב על פי הגדלת זכויות הבנייה בנכס כמו לדוגמה בניית שטח נוסף בקומת המגורים, קומה נוספת, מרפסת, מחסן וכו'. המס נובע מאישור שניתן על ידי הרשות המקומית עבור שימוש חורג, אישור הקלה או אישור תוכנית בניין עיר. מתוך השווי של השטחים שהתווספו משלם בעל הנכס היטל בשווי % 50 מערכם.

קיימים חריגים אשר אינם משלמים היטל זה כמו מבנים הממוקמים בשכונות או באזורי שיקום, שטחים אשר נבנו עליהם מוסדות ציבור שהם מלכ"ר כמו תיאטראות או מקומות אחרים שהוחלט כי השבחת הקרקע במקומות הספציפיים הללו, לא תגרור תשלום של היטל השבחה.

 

היטל השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית

תחשיב ההיטל בפרויקטים הנכללים בקטגוריה של התחדשות עירונית הוא שונה. על 2.5 הקומות הראשונות בבניין קיים פטור מלא ועל הקומות שמבצעים בהן השבחה מעל הקומות הללו, ישולם היטל בשיעור % 25.

 

קביעת גובה היטל ההשבחה

שמאי מטעמה של ועדת התכנון המקומית בוחן כל נכס ועל פי עליית השווי שלו מכין לוח שומה. בעל הנכס והשמאי שלו בוחנים קביעה זו ואם היא תקינה ההיטל משולם והנכס נרשם בפנקס המקרקעין. אך אם לדעתו של הלקוח השומה אינה תקינה והיא גבוהה מהסכום שיש לגבות, זכותו להגיש תוך 45 יום ערעור לוועדה.

הוועדה דנה בהשגה ובהתאם למידע תתקבל החלטה אם להיענות לבקשת הלקוח ולהפחית מגובהו של ההיטל, או להשאיר את לוח השומה כפי שנקבע בתחילת התהליך.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
לאיזו חברת טלוויזיה צריך לעבור כדי להנות מטלוויזיה טובה? רק פרטנר טיוי!
התחרות הקשה בימינו בשוק הטלוויזיה היא תוצאה חיובית של פתיחת השוק לכמה חברות מתחרות, שיפור השירות,...
קרא עוד »
נוב 23, 2018
איך לשדרג את הקורקינט שלך
כיום יש מבחר גדול במיוחד של קורקינטים חשמליים אשר מסוגלים לנוע טווחי נסיעה ארוכים ללא טעינה....
קרא עוד »
יונ 28, 2020
החלפת מסך אייפון 5 – כמה זה עולה?
נפל הטלפון ונשבר המסך, הוא פשוט הפסיק לתפקד, הוא נתקע או שקרה נזק אחר, כרגע לא כל האזורים במסך המגע...
קרא עוד »
ינו 05, 2019